Private Lessons

Language learning tailored to your needs


The Alliance Française de Louisville offers private instruction for individuals and groups in French.

If you need flexibility to accommodate your busy schedule, or you feel that you will benefit from learning at your own pace, private lessons with one of our instructors are for you.

After discussing your personal objectives, our instructors can design a curriculum to address your specific needs.

Use this unique resource to prepare for a test, get ready for a trip or fill in a gap in your knowledge. Some students who take private lessons simply enjoy the skill enhancement that comes from one-on-one conversation with a proficient speaker.

Private lessons may take place at the AFL classrooms, the teacher’s home, or at the student’s home or office. Mileage and parking fees will be charged for lessons which take place at a site other than AFL. Cost of textbooks and materials, if any, are additional.

Lessons are purchased in denominations of 5 hours. Further increments are also in 5 hour denominations. Payment must be made before the first lesson takes place. Before paying online, please call the AFL office at (502) 420-0800 to schedule your first lesson. We will need the following information provided before you schedule and purchase your lessons:

Name(s) of student(s) taking lessons:
Contact information (email address and phone number):
Availability (days and times):
Level of French:
Address where lessons will take place (if applicable):

Once you have made these arrangements, then you can use the PayPal buttons below to make your purchase. Please note that these prices do not include course materials.

Number of students in your group // Hourly rate for the whole group1 // $39/hr2 // $49/hr3 // $59/hr
5 hours $195
$245
$295
10 hours $390
$490
$590

 

Single Lessons

Lessons may be purchased in single units in special cases (trying out our private lessons before committing to a 5-hour sequence or clearing one’s account):

1 hour for 1 student ($39):

1 hour for 2 students ($49):

1 hour for 3 students ($59):